poniedziałek, 14 listopada 2011

HOLADNIA - podstawowe informacje :

1.O zwrot podatku z Holandii można sie ubiegać do 5lat wstecz :( 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 ).

2.Okres oczekiwaniana zwrot podatku za pracę na terenie Holandii wynosi ok.6 miesiące.

*Jeżeli zeznanie zostanie złożone do 1 kwietnia za rok bieżący, wówczas zwrot podatku nastąpi w ciągu 3-6miesięcy. *Jeżeli natomiast zeznanie zostanie złożone po 1 kwietnia, wtedy zwrot podatku nastąpi w okresie do 12 miesięcy.
3.Podstawą rozliczenia podatku holenderskiego jest przedłożenie holenderskiej karty podatkowej tzw. jaaropgaave.(poniżej zdjęcie).

4.Wszyscy pracodawcy holenderscy na zakończenie roku podatkowego oraz po zakończeniu umowy o pracę zobowiązani są wystawić pracownikowi dokumenty potwierdzającewysokość odprowadzonych podatków. Mają na to czas do połowy marca.
Przy wypłacie wynagrodzenia (cotygodniowo lub comiesięcznie) pracownik otrzymuje dokument "salarisstrok"zawierający rozliczenie wynagrodzenia za dany okres.

5.Wszyscy, którzy podejmują pracę w Holandii mają obowiązek wystąpieniao przyznanie numeru identyfikacji podatkowej i ubezpieczeniowej, numeru BSN (dawniej SOFI). O nadanie tego numeru musisz udać się do najbliższego UrzęduSkarbowego - Belastingdienst bądź otrzymasz go po podjęciu pracy.

6.Pracując w Holandii pracownik jest zobowiązany do składania rocznego zeznania podatkowego. Zwrot nadpłaty podatkowej przysługuje każdej osobie, która legalnie pracowała na terenie Holandii i posiadała tzw. BSN numer. Zaliczka na podatek dochodowy odprowadzana jest przezpracodawcę od miesięcznej kwoty brutto dochodów.

7.Pracownik ma obowiązek rozliczenia się z holenderskim urzędem skarbowym, gdy otrzyma z urzędu skarbowego druk, albo formularz onazwie C-biljet lub jakiekolwiek pismo z nakazujące złożyć zeznanie podatkowe. W Holandii nie ma obowiązku rozliczenia się z podatku, ale trzeba pamiętać, że gdy nie złożymy zeznania to przepadnie zwrot zaliczki na podatek dochodowy.

8.Urząd holenderski dzieli podatników na dwie grupy:

*Pierwsza, to osoby,które mieszkają w Holandii (niezależnie od obywatelstwa) i są to wtedy krajowi podatnicy.
*Druga to podatnicy zagraniczni, którzy mają tylko źródło dochodów w Holandii, natomiast mieszkają poza granicami kraju. Ma to znaczenie podczas rozliczania się z holenderskim fiskusem.

9.Jeżeli miałeś w danym roku podatkowym meldunek w Holandii (przez pewną część roku), potrzebujesz do rozliczenia druk o nazwie M-biljet.

*Jeżeli byłeś z kolei zameldowany w Holandii przez cały rok, wtedy potrzebujesz do rozliczenia druk o nazwie P-biliet.
*Jeśli pracownik był zameldowany cały rok w Holandii i wynajmował tam mieszkanie lub posiada tam nieruchomość to rozliczenia trzeba dokonać naformularzu P, w celu odliczenia ulg związanych z utrzymaniem domu.
*Jeśli pracownik był zameldowany cały rok w NL ale nie wynajmował mieszkania i nie ponosił z tego tytuł kosztów to można ograniczyć się do rozliczenia naformularzu T-bijlet, który stanowi skróconą formę formularza P (bez możliwości odliczenia ulg).
*Dla pozostałych osób, które nie były zameldowane w Holandii formularzem do rozliczenia jest TC-bijlet.
10.Inspektor holenderskiego urzędu skarbowego ma 3 lata na złożenie i wysłanie decyzji podatkowej tzn. na ostateczne rozliczenie osoby (wydaje wtedy dokument Aanslag). Wcześniej może wysłać dokument wstępnego rozliczenia(Voorlopige aanslag).

11.Kwota zwrotu, o którą można ubiegać się, zależy od kilku czynników. Między innymi od wysokości Twojego całkowitego dochodu, długości pobytu, miejsca pracy. Również posiadanie dzieci wpływa na kwotę zwrotu. Ważne jest również to, w jaki sposób starasz się o zwrot. Próbując rozliczać się samodzielnie możesz popełnić błędy, które spowodują mniejszy zwrot. Jako specjaliści w dziedzinie holenderskiego podatku gwarantujemy Ci zwrot najwyższej możliwej do odzyskania kwoty.ABY UBIEGAĆ SIĘ O ZWROT PODATKU Z HOLANDII NALEŻY POSIADAĆ :

* Kartę podatkową JAAROPGAAF (JAAROPGAVE), którą wystawia pracodawca po zakończeniu roku podatkowego
* Numer BSN (dawniej Sofi-nummer), który jest odpowiednikiem naszego NIP i jest nadawany przez holenderski Urząd Skarbowy (Belastingdienst).
* Numer konta bankowego (jeżeli nie posiadasz swojego numeru konta, możesz podać numer osoby zaufanej).

PRZYKŁADOWY  "JAAROPGAAF"


PRZYKŁADOWA DECYZJA SOFII NUMER


6 komentarzy:

 1. Ja zeznanie podatkowe 2012 zrobiłem korzystajac z darmowego programu online. Nie dość że nie musiałem się ruszać z domu to jeszcze zrobiłem to nie wydając ani złotówki. bardzo polecam, warto sprawdzić:

  http://program-pit.org

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tylko tu mowa o ZAGRANICZNYCH podatkach a nie polskich!

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mefisto!Gdybys czytal uwazniej,to bys zauwazyl,ze poradnik jest do ZAKUPU,a informacje opisane na stronie to tylko podstawy...
  Goodeye-na tej stronie jest do zakupu poradnik dot.rozliczen ZAGRANICZNYCH,a nie krajowych!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Serdecznie dziękuję!
  Ten wpis bardzo pomógł mi w rozeznaniu się w sytuacji jaka ma się co rozliczania zarobków z zagranicy. Korzystam z programu program pit 2017 i za bardzo nie miałem pomysłu w jakim druku mogę zeznać dochody i jak to rozliczyć.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Polskie podatki to jeszcze nie taki cięzki kawałek chleba do rozliczenia, gorzej jest sie rozliczać jak sie jest na kontraktach zagranicznych, sam kiedyś próbowałem tego dokonać i spełzło to na niczym. Teraz będę korzystać z firmy rozliczeniowej bo nie mam zamiaru biegać do US i co chwile robić korekty bo coś źle zrobiłem. Słyszałem o firmie https://www.euro-punkt.pl Która bardzo dokładnie rozlicza podatki zagraniczne w naszym kraju. Mój przełozony mi polecił to miejsce. Mam tylko obawy przed opodatkowaniem moich kontraktów bo nie które z nich zachaczały o Anglie.

  OdpowiedzUsuń