poniedziałek, 14 listopada 2011

ANGLIA -podstawowe informacje :
 1. O zwrot podatku z Wielkiej Brytanii możesz ubiegać się tylko do 5 lat wstecz. Po tym okresie nie będziesz mieć możliwości ubiegania się o zwrot!
 2. Podania można składać przez cały rok. Najlepiej po 5 kwietnia (po zakończeniu roku podatkowego). Podanie można też złożyć zaraz o powrocie z UK jednak wówczas złożenie deklaracji podatkowej jest jednocześnie zobowiązaniem, że do 5 kwietnia nie podejmie się żadnej pracy na terenie UK.
 3. Okres oczekiwania na zwrot podatku w Wielkiej Brytanii to minimum 3 miesiące. Czas oczekiwania na zwrot mogą wydłużyć dodatkowe zapytania angielskiego urzędu podatkowego.
 4. Rozliczenie podatkowe musi bezwzględnie zawierać dokładne dane wszystkich pracodawców.
 5. Rozliczenie podatku z UK jest procesem obowiązkowym i dotyczy wszelkich form zatrudnienia na terenie Wielkiej Brytanii.
 6. Dochód uzyskany podczas pracy zarobkowej w Wielkiej Brytanii musi byc zgłoszony w polskiej Izbie Skarbowej. (Nasza firma nie pośredniczy w składaniu deklaracji podatkowych w polskim Urzędzie Skarbowym).
 7. Należy wiedzieć , że jeśli pracowałeś przez ponad np.7 lat w UK musisz sie rozliczyć za 7 lat dostarczając nam wszystkie dokumenty za ten cały okres pracy.Należy pamiętać, że zwrot otrzymasz za jedynie 5 lat,ponieważ aktualnie urząd angielski rozlicza za 5 lat wstecz. Dlatego tak ważne jest rozliczanie się " na bieżąco".
 8. Zwrot podatku jest wysyłany w formie czeku (patrz poniżej).Realizacja czeku trwa od 1 miesiąca do 2.(w przypadku realizacji przez klienta) Jeżeli chcą jednak Państwo szybko uzyskać zwrot podatku, czek może być zrealizowany za naszym pośrednictwem w ciągu tylko 5 dni roboczych!!! Należy pamiętać, że usługa ta kosztuje 39 zł. Pieniądze z realizacji czeku przelewamy bezpośrednio na podane przez Państwa złotówkowe konto bankowe. Czeki realizowane są po kursie dla klientów indywidulanych w banku Polbank z dnia uznania czeku przez bank.
 9. Na każdy rok urząd podatkowy określa kwotę zarobków zwolioną z podatku. Jeśli suma Twoich dochodów nie przekroczyła tek kwoty, to uzyskasz pełny zwrot potraconego podatku. Aby sprawdzic orientacyjną sume zwrotu podatku kliknij w ponizszy link: http://kalkulator.co.uk/

  Aby ubiegać sie o zwrot podatku z UK należy posiadać :    
    
 1. -P45/P60 (patrz poniżej)."P45" otrzymasz od Twojego pracodawcy jeśli zrezygnujesz z pracy w trakcie trwania roku podatkowego,P60 - otrzymasz co roku, na koniec roku podatkowego, czyli po 6 kwietnia. Jeżeli nie posiadamy żadnych z tych dokumentów możemy przedłożyć urzednikowi oszacowanie podatkowe tzw."Statement od earnings"- pisemne oświadczenie pracodawcy o wysokości Twoich zarobków i wysokości potrąconego podatku (podpisane i opieczętowane pismo wystawiane na papierze firmowym).
 2. -stały numer NINO - National Insurance Number – jest to odpowiednik polskiego NIP-u, czyli Numeru Identyfikacji Podatkowej, nadawany przez Department of Work And Pensions czyli Departament Pracy i Emerytur, podlegający brytyjskiemu rządowi. NIN służy do rejestracji podatnika w brytyjskim systemie ubezpieczeń społecznych i w systemie podatkowym. Osoba zarejestrowana lub jej pracodawca odprowadza na konto urzędu skarbowego w Anglii zaliczkę na podatek dochodowy w odpowiedniej do zarobków skali. UWAGA: W interesie pracownika, czyli Twoim jest otrzymanie numeru NIN. Podjęcie legalnej pracy bez tego numeru skutkuje odprowadzaniem przez Ciebie najwyższego podatku czyli tzw. Emergency TAX.(w przypadku posiadania wyłącznie tymczasowego numeru tzw."temporary" procedura zwrotu podatku może znacznie się wydłużyć, co nie zależy od nas lecz od urzędu angielskiego.Czasem może nastąpić sytuacja, że urzędnicy mogą nas nie rozliczyć i tym samym zwrócić wszystkie dokumenty ze wzgledu na brak posiadania stałego numeru bezpieczeniowego NINO.Łatwo go możesz znaleźć na dok."P45" w 2 pozycji.Jeśli zaczyna sie od literki "SN,SK...." oznacza to,że masz stały numer,a jeśli od literki "TN" oznacza to ,że został Ci przydzielony numer tymczasowy. 

"P45"

"P60"CZEK2 komentarze:

 1. Wolę jednak usługi profesjonalistów z branży takich jak http://www.mag-tax.pl/. Autentycznie, starałem się zrobić to samodzielnie, przeczytałem Twój poradnik i nic :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Serdecznie dziękuję!
  Ten wpis bardzo pomógł mi w rozeznaniu się w sytuacji jaka ma się co rozliczania zarobków z zagranicy. Korzystam z programu programi pit 2017 i za bardzo nie miałem pomysłu w jakim druku mogę zeznać dochody i jak to rozliczyć.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń